Tālmācība
Katram sava tālmācība
Skolas pastāvēšanas trīs gadu laikā esam izveidojuši sistēmu, kurā katrs skolēns var atrast sev visatbilstošāko mācīšanās veidu, esam nodrošinājuši iespēju klāstu, kurā katrs var izvēlēties gan sev piemērotāko tempu, gan dienas režīmu, gan visuztveramāko formu.
Pēc noteikumiem, tālmācības skolām ir jānodrošina skolēniem strukturēti, pašvadītam mācību procesam speciāli sagatavoti mācību materiāli un konsultācijas pēc pieprasījuma. Jā, esam sagatavojuši superīgus mācību materiālus, un ir daļa skolēnu, kuri sekmīgi apgūst mācību vielu, mācoties pilnīgi pašvadīti, tikai pēc mācību materiāliem visu var apgūt un izcili nokārtot pārbaudes darbus, taču šāda forma ne visiem skolēniem ir atbilstoša – galvenokārt viena iemesla dēļ: skolēniem trūkst pašvadītas mācīšanās prasmju, viņiem iepriekš nav bijis vides, kurā celt pašiem savu autoritāti un nav apgūti instrumenti (rīcības soļi), kuri palīdzētu pašorganizēties, jo viņi visu dzīvi ir bijuši trenēti sekot kāda cita norādījumiem.
Tātad viens – galējais – variants ir mācīties tikai pēc mācību materiāliem, šajā gadījumā skolēns pilnībā pārvalda un plāno savu laiku, tēmām var iet cauri savā tempā, ir apguvis pašorganizēšanās prasmes un spēj pats risināt dažādas ar mācībām saistītas problēmsituācijas.
Papildus obligātajai izglītības programmai esam izveidojuši un mācībās iekļāvuši veselu sistēmu, kurā soli pa solim skolēniem iemācām pašorganizēties un pašvadīti mācīties. Mūsu klases audzināšanas stundās ir iekļauti tādi temati, kādu nav citu skolu programmās, bet kas ir vitāli svarīgi bērna pašizaugsmē, par jaudīgu pieaugušo kļūstot. Tie ir
- pašizziņas rīki,
- tipoloģijas un psiholoģijas testi atbilstoši vecumam,
- dažādi plānošanas rīki – sākot no laika un prioritāšu plānošanas, līdz dienas režīma un pat budžeta plānošanai (vecākajās klasēs)
- un diskusijas nepiespiestā gaisotnē.
Otrs – arī galējais – variants ir mācīties tikai tiešsaistes nodarbību laikā. Mēs nodrošinām tiešsaistes nodarbības visos mācību priekšmetos programmā paredzētajā apjomā. Šīs nodarbības notiek pēc skolas sastādīta grafika no pirmdienas līdz trešdienai (lielākajās klasēs – arī ceturtdienās). Šajā gadījumā skolēns ir pakļauts skolas tempam, taču nodarbību formāts attīsta pašvadītās mācīšanas prasmi, jo skolotāji kā koordinatori palīdz skolēniem noorientēties mācību materiālos, saplānot vielas apguvi un nodarbību laikā aicina skolēnus atvērt kādu konkrētu mācību materiālu, patstāvīgi izmācīties un pēc tam iesaistīties diskusijā par tematu. Mācoties tikai tiešsaistes nodarbībās, visu var apgūt un izcili nokārtot pārbaudes darbus, tajā pašā laikā apgūstot patstāvību.
Abiem pieminētajiem galējiem variantiem pa vidu atrodas bezgalīga iespēju telpa, kurā skolēnam un vecākiem atrast tieši viņu ģimenei vispiemērotāko mācīšanās formu – dažus priekšmetus apgūstot ar tiešsaistes nodarbību palīdzību, citus – tikai pēc mācību materiāliem, eksperimentēt ar sev atbilstošāko uztveres formu, mācīties no rītiem vai vakaros, apvienot ar darbu, pulciņiem, ceļošanu un visu citu svarīgo. Par sadarbību ar klases audzinātāju te svarīgāka ir tikai ģimenes apņēmība un sava bērna iepazīšana. Neviens no mācīšanās veidiem nav obligāts, obligāti ir tikai iemācīties un nokārtot pārbaudes darbus termiņā.
Katra mēneša pārbaudes darbi pie mums ir jāiesniedz līdz mēneša pēdējai dienai, sava individuālā grafika saplānošana ir gana ērta.
Šāds iespēju klāsts ļauj jaudīgi attīstīt katra stiprās puses: piemēram, priekšmetus, kuri bērnu īpaši neinteresē, viņš var vienkārši apgūt, savukārt priekšmetos, kuri interesē, var atļauties ieguldīt daudz vairāk laika un apgūt tos padziļināti, arī izmantot skolas bibliotēku papildu informācijas meklēšanai.
Šogad mēs izveidojām diagnostikas darbus, pēc kuriem tiek sagatavoti individuāli mācību plāni skolēniem un rekomendācijas vecākiem. Vajadzības gadījumā nodrošinām piekļuvi gan iepriekšējo, gan nākamo klašu materiāliem.
Iespēju ir daudz, atliek katram atrast sev atbilstošāko mācīšanās metodi. Kā mēs smejamies – katram sava tālmācība!
Mīti un patiesība par tālmācību
Tālmācībā mācīties ir vieglāka nekā klātienē.
Gan jā, gan nē. Viss atkarīgs no tā, vai skolēns spēj pašdisciplinēties, vai ir šīs prasmes. Ja skolēns pats nespēj vadīt savu mācību procesu, tad nepieciešams lakus pieaugušais, vismaz iesākumā, kamēr skolēns apgūst pašdisciplīnu, sajūt moitvāciju, spēju pašvadīti mācīties, plānot laiku.
Tālmācībā var nemācīties, tur neko neprasa.
Tālmācībā ir mācību grafiks ar tematisko plānu, kurš sadalīts mēnešos, nedēļās. Tēmu apguves beigās jākārto pārbaudes darbi. Turklāt tālmācības skolēniem tieši tāpat kā klātienes, jākārto eksāmeni klātienē.
Tālmācība ir mazāk efektīva nekā mācības klātienē.
Ir uzskats, ka mācīšanās klasē skolotāja vadībā nodrošina labāku mācību vielas izprašanu, jo var tieši uzdot jautājumus skolotājam un klases biedriem. Tomēr vai tā vienmēr notiek? Reizēm skolotājs steidzas uz priekšu ar jauno mācību vielu, skolēns baidās vai kautrējas pajautāt un tā arī rodas robi zināšanās. Arī tālmācībā ir iespējams skolotājiem uzdot jautājumus, gan tiešsaistes nodarbībās, gan sarakstes veidā. Atgriezenisko saiti skolotāji par skolēnu zināšanām var saņemt interaktīvā veidā izmantojot dažādus tiešsaistes resursus.
Tālmācība ir piemērota tikai intravertiem.
Statistika rāda, ka tālmācības formu bieži izvēlas intraverti. Bet tas nenozīmē, ka ekstravertiem tā nav piemērota. Mūsu skolēni komunicē tiešsaistes nodarbībās, dodas kopīgās klašu ekskursijās un apmmeklē klātienē skolas lielos pasākumus. Skolēni, kam patīk daudz komunicēt, piedalās dažādās interšu izglītības nodarbībās klātienē savā dzīvesvietas apkārtnē.
Tālmācība piemērota lielo klašu skolēniem.
Patiesībā tālmācība ir piemērota visām vecuma grupām, sākot no sākumskolas vecuma bērniem (un pat vēl mazākiem) līdz pieaugušajiem. Jā, iesākumā mazāko klašu skolēniem ir nepieciešama skolas un vecāka palīdzība mācību vides apgūšanā, bet kā mēs visi labi zinām, bērni ātri apgūst darbu ar tehnoloģijām. Svarīgākais ir nezaudēt kontaktu ar bērnu, pārrunāt plānotos dienas darbus un kā veicies ar tiem. Statistika rāda, ka skolēni tieši mazākajās klasēs regulārāk mācās un laicīgāk iesniedz pārbaudes darbus.
Tālmācībā nav socializēšanās.
Socializēšanās sākas ar ģimeni, kur notiek sarunas un kopīgi pasākumi gan ar vecākiem, gan brāļiem, māsām un tālākiem radiniekiem. Skolēni ārpus skolas socializējas interešu izglītības nodarbībās, mākslas, mūzikas, sporta skolās. Socializēšanās notiek arī tālmācības skolā – tiešsaistēs ar skolotājiem un klases biedriem, kopīgos klases un skolas pasākumos klātienē.
Tālmācībā mācas tikai tie, kuri nespēj mācīties normālā skolā
Ir neliels procents skolēnu, kuri izvēli izdarījuši medicīnisku apsvērumu dēļ, piem kustību traucējumu dēļ, un ir skaidrs ka mācīšanās no mājām šādiem bērniem ir pati saudzīgākā. Ir arī tādi, kuriem kvalitatīvai zināšanu apguvei ir vajadzīgs savs temps vai individualizēts mācību plāns, kas nav pieejams klātienes skolās.
Daudz vairāk mums ir tādu skolēnu, kuriem tālmācība dziedē iepriekšējā skolā iegūtās brūces mobingā no vienaudžiem un pedagogiem. Izplatīts ir arī dabiskās zinātkāres izsīkums, jo mācības iepriekš notikušas “pēc vecā parauga”, t.i. mūsdienu bērniem nu jau nepiemērotā veidā.
Un pats lielākais skaits ir tādu skolēnu, kuri ir krietni spējīgāki par vienaudžiem klātienē un ir sapratuši ka viduvējais līmenis kavē viņu personīgo attīstību. Viņi tālmācībā organizē savu laiku paši, mācas daudz efektīvāk un spēj veltīt daudz laika savu interešu izkopšanai. Pie šīs kategorijas pieder arī tie spējīgie skolēni, kuru vecāki ir gatavi uzņemties atbildību paši par savu bērnu izaugsmi, spēj pamanīt bērna potenciālu un ir ar mieru atbalstīt ar pašiem labākajiem instrumentiem. Šī ir nākotnes līderu, vadītāju un jaudīgu talantu paaudze.
Tālmācība nekad nespēs atsvērt klātieni
Zināmā mērā taisnība. Taču mēs nedrīkstam salīdzināt nesalīdzināmas lietas. Nevis tālmācība vai “tuvmācība”, bet gan skolēna iekšējā motivācija, zinātkāre un ģimenē iegūtā izpratne par izglītības nozīmību ir svarīga. Arī vecāku spējā un vēlmē atbalstīt savu bērnu. Jebkurā skolā var gan mācīties, gan “skaitīties”, taču dabā apliecināts fakts liecina par to, ka tālmācības nosacīti digitalizētā forma mūsdienu bērnam ir daudz saprotamāks mācīšanās veids.
Tālmācībā skolēns ir viens ar materiālu kaudzi
Nē, skolēns netiek atstāts kaut kur maliņā viens ar materiālu kaudzi, kura pašam jālasa, jāpēta, vismaz ne mūsu tālmācībā. Mums ir gan tiešsaistes konsultācijas, gan iespēja sarunāt konsultācijas ar skolotājiem. Skolēniem ir iespēja komunicēt ar vienaudžiem gan tiešsaistē, gan klātienes tikšanās laikā, turklāt vecāki pastāvīgi var sekot līdzi mācību procesā savam bērnam, risināt jautājumus vecāku klašu čatos, satikties klātienē un piedalīties skolas izaugsmē.
Tālmācība ir bezpersoniska
Ir dzirdēts, bet ne pie mums – pie mums visiem savstarpējās attiecības ir sirsnīgas un klātesošas tieši tik daudz, cik katrs pats to vēlas. Mūsu skolēni tiekas klātienes tikšanās un klašu ekskursijās tieši tik daudz, lai satiekoties būtu prieks, bet viens otram nebūtu apnikuši vai “uz nerva uzkāpuši”. Ticiet vai ne, bet mūsu skolā cilvēki zin viens otra vērtības, intereses un hobijus.